Materjalid
Siit leiad verge koolitustel soovitatud materjale: nii dokumendivorme, erialaseid artikleid, linke raamatutele kui ka järelkuulatavatele konverentsildele ja podcastidele.
Lae alla infoleht: Sekkumised koolivägivalla ja kiusamise korral
Lae alla →Lae alla vägivalla kaardistamise vorm
Vägivaldsete olukordade kaardistamine on väga oluline käitumise analüüsimiseks ning samuti ka ennetus- ja sekkumistegevuste väljatöötamiseks. Jagame norra keelest tõlgitud ja täiendatud olukorra kaardistamise näidet. Antud süsteem tuleks viia digitaalseks, nii on see ka Norras, vaid sellisel juhul saab teha sellest ülevaatlikke analüüse ning järelduste põhjal muudatusi ellu viia.
Lae alla →Agressiivset käitumist iseenese tarkusest ei tõrju
Artikkel annab põhjaliku ülevaate agressiooniga toimetulemise üldpõhimõtetest ja Verge Eesti tekkimisloost. Samuti saad teada, mida sisaldavad nii ennetuse, verbaalse agressiooni kui ka füüsilise agressiooni teemadel läbiviidavad Verge koolitused.
Loe edasi →Kuula podcasti meelekindlast suhtlemisest
Silja Silleri podcasti ” Heaolu jutud” oli kutsutud rääkima meie meeskonna liige. Kuula avatud ja inspireerivat vestlust enesekehtestamisest, meelekindlast suhtlemisest, enesehoiust ja tunnega toimetulekust läbi isikliku loo perspektiivi.
Loe edasi →Manipulatsioon
Kliiniline psühholoog Airiin Demir räägib Huvitaja saates manipulatsiooni erinevatest vormidest, alistuvast ohvrist kuni agressiivse sõdalaseni.
Loe edasi →Kõik on võimalik! Noorte sõltuvusabi korraldamisest Norras.
Märtsis 2024 käisid 5 Eesti vaimse tervise valdkonna spetsialisti Norras tutvumas erinevate ravikodudega, kes pakuvad sõltuvus- ja psüühikahäiretega noortele pikaaegset abi. Mis on sealse abi peamised fookuspunktid? Mis on vastuoluline Eesti praktikale ning mis üllatas…. sellest saad lugeda siinsest Sotsiaaltöö artiklist.
Loe edasi →Vägivallaga toimetulek koolis
Õpetajate Lehest saate lugeda vägivallaga toimetuleku kohta koolis. Juttu tuleb ühest Rootsis asetleidnud juhtumist, mida kommenteerib Verge põhimõtete vaatenurgast meie meeskonna kliiniline psühholoog.
Loe edasi →Turvaline füüsiline sekkumine agressiooni korral
Verge üks eripäradest on koolitada turvalisi sekkumisi psüühilise erivajadusega seotud füüsilise agressiooni peatamiseks. Kui soovid lugeda, millised need olukorrad siis üldse on kus füüsiliselt peaks sekkuma ja mida sekkumiste juures arvestada, siis loe järgnevat artiklit.
Loe edasi →Mida teha kui laps lööb?
Arikkel räägib agressiivse käitumise põhjustest, kirjeldab nelja sammu, mida lapsevanemana saad teha ning annab nõu kuhu pöörduda, kui probleem kujuneb pikaajaliseks.
Loe edasi →Kuula ja vaata konverentsi “Aitamise hind”
Verge Koolitused ja Sotsiaalkindlustusamet korraldasid koostöös 2022.aastal elamus- ja inspiratsioonikonverentsi AITAMISE HIND, mis rääkis kaastundeväsimusest, läbipõlemisest, rõõmustamisoskusest ja abistava töö psühholoogiliste tagajärdegega toimetulemisest. Peaesineja oli tuntud Norra psühholoog Per Isdal, raamatu „Aitamise hind“ autor. Oli erakordselt põnev päev, mille peaesinejaid ja osasid töötube saab järele vaadata allolevalt lingilt.
Loe edasi →Airiin Demir: Laulev Psühholoog
Meie meeskonna kliinililine psühholoog Airiin on salaja aastaid kirjutanud autorilaule inimeseks olemisest. Tema loomingust saad lugeda rohkem tema Facebooki lehelt. Airiini 2023. aastal ilmunud CD ja LP Hingeväel on saadaval suuremates raamatu- ja muusikapoodides.
Loe edasi →Koolivägivald võib teinekord olla ka kiusamine, aga mitte alati.
Koolivägivald võib teinekord olla ka kiusamine, aga mitte alati. Verge Koolitused ja Kiusamisvaba Kool panid seljad kokku ning kirjutasid artikli, kust võib lugeda nii kiusamise kui ka koolivägivalla korral oluliste sekkumiste kohta.
Loe edasi →Pere ja Kodu podcast käitumisprobleemidest
Pere ja Kodu podcastis räägib kliiniline psühholoog Airiin Demir käitumisprobleemide mõistmisest, põhjustest ja nendega toimetulemisest.
Loe edasi →Verge kolmeosaline mudel suhtlemiseks konfliktiolukorras
Siit materjalist saate üle korrata Verge kolmeosalise mudeli suhtlemiseks konfliktiolukorras. Ärritunud/trotsliku inimese korral on fookuses kuulamistehnikad, provokatiivse ja manipulatiivse käitumise korral piiride kehtestamine ja ründava verbaalse agressiooni korral agressiooni de-eskaleerimine. Need oskused sobivad kõikidele inimestega töötavatele inimestele olgu nad siis õpetajad, sotsiaaltöötajad, arstid, piletikontrollid või vallaametnikud.
Loe edasi →Esimene uuring Eestis vägivallast tervishoius
2022.aastal ilmus esimene tõenduspõhine uuring Eestis, kus käsitletakse tervishoiutöötajate ja patsientide hoiakuid agressiivse käitumise ja agressiooniga toimetulemise osas. Tegime lühikokkuvõtte uuringu põnevamatest tulemustest.
Loe edasi →Vaata Kofe +: Agressiivne käitumine koolis (vene keeles)
Kui palju esineb koolides agressiivset käitumist ja mida selle osas teha rääkisime nii eesti- kui ka venekeelsetes hommikuprogrammides ETVs. Algus 01:00:00
Loe edasi →Vaata Terevisioonis: Agressiivne käitumine koolis
Kui palju esineb koolides agressiivset käitumist ja mida selle osas teha rääkisime nii eesti- kui ka venekeelsetes hommikuprogrammides ETVs.
Loe edasi →Verbaalselt agressiivse inimesega suhtlemine
Verbaalselt agressiivse inimesega suhtlemisel võiks esimeseks eesmärgiks kindlasti olla suhtlemiskontakti taastamine st agressiooni maandamine. Suurim viga, mida tehakse on see, et hakatakse enda või asutuse seisukohta või reegleid selgitama st proovitakse probleemi sisuliselt lahendada. Agressiooni maandamine ja sisulise probleemi lahendamine on erinevad oskused. Selles artiklis on kokkuvõte koos eluliste näidetega just agressiooni maandamisest. Selle materjali baasil on hea üle korrata Verge koolitusel õpitud neljasammulist Raisa Cacciatore mudelit: Kuula-Kiida-Kahetse-Lepi Kokku.
Loe edasi →Klassikaraadio “Delta” – Laulev Psühholoog
Psühholoogiast kui hingeteadusest, hinge olemusest ja Verge juhi Airiin Demiri loomingust Laulva Psühholoogina saab kuulata Klassikaraadio Delta stuudiosaatest. Mis on hing? Mida tähendab päris kohtumine? Kas psühholoogia on hingeteadus? Kas hinge saab mõõta? Kuidas lapsele seletada seda, mis on hing?
Loe edasi →6 mõtet, kuidas toime tulla enda elu pingetega
Abistaval elukutsel töötavad inimesed peavad teiste tunnete reguleerimise kõrval oskama toime tulla ka iseenda pingetega. Vaid ise rahulik olles suudame maandada teise agressiivset käitumist. Sellest artiklis on 6 mõtet, kuidas toime tulla enda elu pingetega. Ideed tulenevad dialektilise käitumisteraapia programmist.
Loe edasi →Pål Erik – konfliktide lahendamisest.
Verge sekkumiste looja Pål Erik Ruud Norrast külastas Eestit ning rääkis Delfile pikemalt konfliktide lahendamisest. Kuidas siis tõmmata pidurit ja mitte kohe emotsionaalseks muutuda? Esimene nõuanne Pålilt on: ära reageeri verbaalselt, ära vasta! Seejärel astu samm tagasi, tõmba sügavalt hinge ja mõtle. See kõik võib võtta kuni 10 sekundit aega. Kui nii teed, hoiad ära palju konflikte, sest peatad oma kohese emotsionaalse vastuse. See on väga-väga lihtne, aga ka äärmiselt keeruline!
Loe edasi →Vihaga toimetulek
Vihaga toimetulek on üks kõige sagedasem küsimus koolitustel. Selles artiklis tutvustame ühte lihtsat nippi oma vihaga toimetulemiseks.
Loe edasi →Käitumisprobleemidest ja agressioonist
Käitumisprobleemidest ja agressioonist saate teadmisi juurde, kui kuulate Vikerraadio saadet HUVITAJA.
Loe edasi →Piirinihutaja konkurss
Verge Koolitused ja Tartu Herbert Masingu Kool korraldavad aastast 2019 igaaastaselt Tiina Kallavuse auks Piirinihutaja konkurssi. Auhinna eesmärk on rõõmustada inimesi, kes on erivajadustega laste jaoks piire nihutanud. Aastal 2023 sai auhinna Anna-Kaisa Oidermaa. Esita järgmisel aastal kindlasti enda kandidaat!
Loe edasi →Soovitame raamatuid otse kirjastusest
„Agressiivsuse astmed“ Raisa Cacciatore
https://kirjastusmaurus.ee/oppematerjalid/agressiivsuse-astmed/
„Aitamise hind“ Per Isdal
https://kirjastusmaurus.ee/oppematerjalid/aitamise-hind/
“Ma kuulan Sind” Ly Seppel-Ehin
Loe edasi →